Švédské hokejové turné mladších žáků

antialias.imageMladší žáci HOKEJ Uherský Ostroh měli letos velmi vydařenou sezónu, když dosáhli historického úspěchu v podobě vítězství v Lize mladších žáků Zlínského kraje. Kromě tohoto titulu krajských šampiónů, získali mladší žáci ještě zlato na domácím Vánočním turnaji, přivezli stříbrné medaile z BPS MOBIL Cupu v Třinci, kde si zahráli v mistrovské WERK Aréně a bronzové medaile z pražského turnaje, kde mimo jiné porazili ruský Petrohrad.

Zaslouženou odměnou za tyto výkony a pěkným zpestřením závěru sezóny, byl devítidenní poznávací zájezd do Švédska. V zemi Tří korunek si mimo jiné prohlédli řadu přírodních a kulturních památek a dalších zajímavostí, ale také dostali sportovní příležitost k tomu, aby své hokejové dovednosti mohli srovnat se švédskými týmy. Byla domluvena čtyři přátelská utkání v Göteborgu, Gislavedu, Skövde a Nittorpu.

Tento zájezd všem přinesl spoustu nových krásných zážitků a vzpomínek a právě díky němu jsme mohli poznat i život na severu Evropy. Švédské kulturní, přírodní a historické krásy a mentalitu, jistou skromnost a vychovanost Seveřanů. V programu zájezdu byly kromě jiného zařazeny výlety do muzeí Husqvarny nebo zápalek v Jönköpingu, do muzea vědy Universeum v Göteborgu, návštěva městečka Gränna spojená se shlédnutím originální ruční výroby mentolových špalků „Polkagrís“, ale v nabitém programu zájezdu se našel i čas pro relaxaci ve vodním centru Rosenlundsbadet v Jönköpingu s mořskými vlnami a tobogány. Cestou domů pak návštěva hlavního města Dánska Kodaně, s jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí na světě, sochou Malé mořské víly, pohádkové postavy z příběhu Hanse Christiana Andersena. Velmi zajímavá byla rovněž prohlídka města z lodi plující po síti vodních kanálů a procházka kolem královského paláce Amalienborg.

V pátek 22. března se 55 účastníků zájezdu „nalodilo“ do luxusního autobusu Setra a vyrazili jsme na sever. Poučeni, abychom vraceli podšálky a neustále nechodili za řidiči, že se někomu chce na záchod, jsme vyrazili do Jablonce nad Nisou, kde jsme večeřeli ve stylové restauraci Viking, kterou provozuje CK Skandia, která celý zájezd realizovala. Dále naše cesta pokračovala přes německý Rostock, nejdříve trajektem do Dánska a odsud dále do Švédska. Naší první zastávkou byla losí safari – Smalandet Moose Safari, kde mohli z blízkosti všichni vidět, a dokonce i krmit švédské národní zvíře – losa evropského a třeba si též pohladit bizona. Pak už jsme pokračovali na naši základnu ve městečku Bottnaryd, asi 30 kilometrů vzdáleného od Jönköpingu. Tady na břehu kouzelného jezera, na nás čekal krásný penzion Anneberg, postavený v typicky švédském stylu, a zde jsme byli po celou dobu pobytu ubytováni.

IMG 0793Po příjezdu a rozdělení do pokojů jsme měli večeři ve švédském stylu a kluci po té náročné cestě hodně rychle večer usnuli. Druhý den nás čekala cesta do Götteborgu, kde jsme měli velmi bohatý program. Nejprve jsme navštívili rybí kostel, kde jsme si na svačinu dali bagety s krevetami a rybím salátem. Prohlédli jsme si halu Scandinavian, kde hraje současný nejslavnějším švédský klub, který je letošním vítězem hokejové Ligy mistrů, Frölunda Indians. Následoval náš první zápas ve vedlejší menší aréně a kluci měli šatnu hned vedle A-týmu, který po předešlém zápase měl volný trénink a na chodbě jsme potkali například jejího kapitána a mistra světa Joela Lundqvista, bratra slavnějšího brankáře Rangers, Henrika. Následoval zápas, ve kterém se kluci předvedli ve velmi dobrém světle a proti stejně starým protihráčům ukázali, co se v sezoně naučili a jasně zvítězili.  Po zápase jsme se přesunuli a zbytek dne jsme strávili ve světoznámém muzeu vědy Universeum, které má několik pavilónů. Byli jsme chvíli mezi žraloky, hady a ještěry, ve druhém pavilónu jsme okusili podnebí pralesa, kde lítali různí ptáci a další byl celý o kosmonautice. Plni dojmů z muzea a ze zápasu jsme se vraceli zpět do penzionu.

IMG 0973Další den jsme strávili, po návštěvě 400 let starého protestantského kostale a výborném výkladu historie v podání pana Šmída, výletem do Jönköpingu. Tady jsme si dopoledne užili ve vodním centru Rosenlundsbadet. Všichni jsme si projeli několik tobogánů a skvěle si zařádili v bazénu s umělým vlnobitím. Pro relax a odpočinek jsme využili sauny a vířivky, kluci si zaskákali ze závodních skokanských můstků a byli naprosto ve svém živlu. Po obědě následovala prohlídka hokejové haly HV71, kde jsme shlédli trénink A mužstva po zápase play off s Färjastadem. Večer nás čekal další zápas s NIK Nittorp. Kluci proti hráčům ročníku 2006 odehráli asi nejlepší utkání. Hrál se oboustranně rychlý hokej a zápas byl velmi vyrovnaný. Většinu jsme vedli, ale soupeři se těsně před koncem podařilo vyrovnat a vstřelit šťastný gól. Nám nepomohla ani závěrečná power play, při níž jsme inkasovali do prázdné brány. I přes těsnou porážku, bylo utkání výborným srovnáním hokejových dovedností, ve kterých jsme byli stejně tak dobří, jako o rok starší soupeř.

IMG 0908Čtvrtý den jsme navštívili městečko Gränna, které najdeme na východním pobřeží jezera Vätternasi, 30 kilometrů od Jönköpingu. Za svou popularitu vděčí především výrobě lízátek a špalíčků Polkagris, které se zde ručně vyrábějí již od roku 1859. Nejdříve jsme ovšem absolvovali turistický výšlap na nejvyšší místo krajiny nad jezerem s rozhlednou a odtud přišel sestup a procházka kolem vodopádů do Gränny. Večer jsme absolvovali třetí zápas v řadě, s nejtěžším soupeřem, Skovde IK. Zápas se hrál v nádherném sportovním areálu, kde byla hala pro 3000 diváků, další tréninková plocha, 4 fotbalové hřiště a další sportovní hala na florbal. Opět jsme se střetli se starším výběrem kluků ročníku 2006. I přesto že v našem týmu byli i hráči o tři roky mladší (2009) a tři hlavy menší, soupeře jsme se nezalekli a dokonale ho zaskočili, když jsme šli do vedení 2:0. Pak ale protivník ukázal svoji sílu, nejenom hokejovou, ale i fyzickou a v utkání zaslouženě zvítězil. Našim borcům patří klobouk dolů, že se větších a do těla hrajících soupeřových hráčů nezalekli a bojovali až do konce, za což sklidili i obdiv soupeře a jeho trenéru, kteří jim vyslovili velkou pochvalu!

IMG 0997Následující den již byl bez hokeje, za to ale s brzkým vstáváním a odjezdem do hlavního města Švédského království, do Stockholmu. Někteří účastníci zájezdu se tak moc těšili, že raději ani nešli spát! První prohlídku v hlavním městě byla starobylá radnice. Zde se každoročně ve Zlatém sále koná slavnostní ceremoniál a udělování Nobelovy ceny. Následovala prohlídka katedrály, kde docházelo ke korunovaci švédských králů. Pak si kluci mohli prohlídnou královský palác se zbrojnicí a výstavou zlatých královských kočárů. Na závěr jsme si prohlídli největší vojenskou loď své doby, fregatu Vassa, které se hned po svém vyplutí potopila a byla na 333 let uvězněna ve studeném Balstkém moři, než byla znovu objevena, vyzdvižena z 32 m hloubky, zrekonstruována a nyní je vystavena pro návštěvníky v muzeu. Do postele jsme se vrátili až kolem půlnoci.

Další den jsme se vydali do Jönköpingu, ležící na východním pobřeží druhého největšího jezera Švédska Vätternasi. Navštívili jsme muzeum výroby zápalek, kde byly vynalezeny Safety Matches (bezpečné zápalky). Každý si zde mohl předvést svou zručnost a vyrobit si vlastní krabičku zápalek, čehož většina využila. Další prohlídkou byla stará vodní elektrárna s původní továrnou firmy Husqvarna, kde se po staletí vyráběli zbraně, motorky, zahradní technika až po dnešní motorové pily a sekačky. Večer nás čekal poslední zápas v Gislavedu s místními GSK. Opět nás čekal starší soupeř, ale kluci už věděli, že i se staršími protihráči se dá hrát a od začátku byli hokejovější. Vytvářeli si velké množství šancí, bohužel soupeřovi brankáři dnes byli nepřekonatelní. Nám chybělo víc klidu a síly v zakončení, což už možná bylo dáno naším náročným programem a únavou. Kluky musíme ale pochválit, že ani za nepříznivého stavu 1:4, nic nevzdali, dvěma góly stáhli náskok na rozdíl jediného gólu, nicméně závěrečný tlak se nepodařilo proměnit ve vyrovnání a jedno soupeřovo zoufalé vyhození puku, pro nás nešťastně skončilo v opuštěné bráně…

Po posledním zápase nás čeká závěrečná večeře, balení a ráno se vydáváme na cestu zpět. 

Cesta zpět přes Malmö do Kodaně byla výjimečná tím, že jsme jeli přes Öresundskou úžinu, která spojuje Dánsko se Švédskem a byla přes ní postavena stavba století – Öresundský most. Celá stavba je 16,380 km dlouhá a tvoří ji 4 km dlouhý tunelu Drogden, 4 km umělý ostrov Peberholm (v blízkosti ostrova Saltholm) a 7,8 km dlouhý most. Tímto komplexem jsme se dostali ze Švédska do hlavního města Dánska Kodaně. Zde jsme si prohlédli přístavní městečko a podél sítě vodních kanálů jsme se dostali do centra. Tam jsme nasedli na vyhlídkovou loď a projeli se po vodních kanálech centrem města, kde jsme mohli vidět kromě královského paláce, katedrály a dalších památek i jednu z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí na světě, sochu Malé mořské víly, pohádkové postavy z příběhu Hanse Christiana Andersena. Večer odjíždíme z Kodaně a naloďujeme se na trajekt směr Rostock. Tady proběhne naše malé mistrovsví v hraní piškvorek, kterým si krátíme čas. Nočním přejezdem přes Německo se v sobotu ráno vracíme domů.

IMG 0944Celé naše putování po severu jsme si všichni, děti i rodiče nadmíru užívali a je to pro nás všechny krásná vzpomínka. Viděli jsme jiná města, přírodu, historii. Potkali jsme velmi srdečné lidi a zažili hezké sportovní okamžiky. Největším bonusem pro naše malé hokejisty byla přátelská mezistátní utkání, která našim klukům přinesla nezapomenutelné zážitky, na které budou vzpomínat celý život. Již začátek zápasu, kdy celá hala utichla přivodilo atmosféru exklusivity utkání. Následné státní hymny to vše podtrhly a nejedno oko maminky nezůstalo suché…

Srovnání hokejových přístupů k výchově mládeže pro mne, jako trenéra bylo velmi přínosné a inspirativní, neboť člověk zjistí, že pro děti se toho ve Švédsku dělá opravdu hodně. Všude jsou dostupná sportovní zařízení, děti jsou vedeny ke sportu a pohybu všeobecně už od školky, nemlsají tolik sladkého, jelikož pamlsky jsou dovoleny jen v omezeném množství a pak se to projeví nejenom na zdraví, ale i na vztahu ke sportu. Ve Švédsku mají mnohonásobně vyšší členskou základnu, cca 40 dětí do ročníku a ještě k tomu tři až čtyři týmy v každém větším městě. Další odlišnosti oproti českému mládežnickému hokeji vidíme v tom, že mladší děti do 14 let se ranně nespecializují pouze na lední hokej, ale provozují více sportů najednou poměrně na vysoké úrovni a teprve potom si vybírají sport, který je pro ně nejvhodnější a nejvíc je baví. Tohle je ale dáno nastavením celkového výchovného systému a školství ve Skandinávii.

Jako trenér musím být s výkonem dětí z našeho malého hokejového města nadmíru spokojen. V prvním zápase jsme jasně dominovali, a i v dalších jsme sehráli velice pohledná a vyrovnaná utkání a dobře reprezentovali náš klub HOKEJ Uherský Ostroh. A kluci zjistili, že se dá hrát hokej s každým, nemusí se bát ani starších a větších hráčů, jen do toho musí dát všechno. Poznali, že ve Švédsku se hokejisté nerodí s bruslemi na nohách, ale že ze stejných kluků, jako jsou oni sami, kteří se hokejisty stávají poctivým tréninkem.

Závěrem bych chtěl poděkovat Městu Uherský Ostroh, za finanční podporu a propagační materiály, hokejovému klubu HOKEJ Uherský Ostroh a majiteli CK Skandia, panu Zdeňku Šmídovi a jeho dceři Báře, za vyčerpávající informace a výklad o této severské zemi.

 

                                                                                                                                                                         Ing. Aleš Dobřecký - trenér mladších žáků

 

Výsledky zápasů švédského turné:

HOKEJ Uherský Ostroh – Frölunda Indians 2007          17:3 (5:1; 6:2; 6:0)

B+A: Dobřecký Adam 4+4, Jestřabík Tomáš 3+0, Kočica Vojta 2+4, Vlk Filip 1+4, Wasserbauer Marek 1+4, Korbel Adam 2+1, Stuchlík Patrik 2+1, Mach Adam 1+1, Peterka Martin 0+2, Nevídal Dominik 1+0, Polehňa Vojta 0+1, Jagoš Filip 0+1

 

HOKEJ Uherský Ostroh – NIK Nittorp 2006            4:6 (1:2, 2:2, 1:2)

B+A: Polehňa Vojta 2+0, Dobřecký Adam 1+2, Vlk Filip 1+0, Kočica Vojta 0+1

 

HOKEJ Uherský Ostroh – Skövde IK 2006         3:9 (3:4, 2:0, 3:0)

B+A: Dobřecký Adam 2+0, Nevídal Dominik 1+0, Vlk Filip 0+1, Jagoš Filip 0+1, Mach Adam 0+1.

 

HOKEJ Uherský Ostroh – Gislaved GSK 2006          4:6 (1:2, 2:2, 1:2)

B+A: Dobřecký Adam 1+0, Korbel Adam 1+0, Stuchlík Patrik 1+0, Vlk Filip 0+2, Wasserbauer Marek 0+1, Jestřabík Tomáš 0+1.