Švédsko 2021

LOSVe dnech 8 .– 16. října 2021 se zúčastnil tým mladších žáků HOKEJ Uherský Ostroh sportovně poznávacího zájezdu do Dánska a Švédska. Již počtvrté jsme využili služeb Jablonecké CK Scandiaczech, která se na tyto zájezdy specializuje a vlastní ve Švédsku ubytovací komplex ve městečku Bottnaryd. Na tento zájezd jsme měli odcestovat již na jaře v roce 2020, ale jak všichni víme, došlo k uzavření hranic a tak byl zájezd přeložen až na letošní říjen. Obsazenost autobusu byla 50 lidí a tuto kapacitu jsme naplnili. Odjezd byl od ZS v Uherském Ostrohu v pátek odpoledne kolem 16 hodiny.

IMG 6909První zastávka v Jablonci přímo v CK nám posloužila jako možnost večeře a poté už jsme se vydali na dlouhou cestu přes německý Rostock a trajektem do dánského přístavu Gedseru. Odtud jsme pokračovali do Kodaně, kde jsme absolvovali okružní projížďku lodí, která byla zakončena návštěvou asi nejznámější sochy na světě a to „Malé mořské víly“. Po ukončení návštěvy Kodaně jsme se už spěchali do Švédského Bottnarydu kde jsme měli být ubytováni. Sem jsme přijeli až ve večerních hodinách a náležitě jsme cestu trvající cca 25 hodin oslavili.

V neděli už začal program, o který se svým výkladem postaral přímo majitel CK a náš kamarád Mgr. Zdeněk Šmíd a jeho dcera Bára. Přítomnost Zdeňka na zájezdu zvýší kredit této události o 100%. Vzhledem k jeho vědomostem o celé historii severských zemí se všichni účastníci zájezdu dozvěděli věci, o kterých nikdy neslyšeli a nevěděli.

7f630830 662e 4385 9c8f 96ce558a9617Během týdenního zájezdu jsme odehráli tři utkání s místními kluby. V pondělí to bylo s týmem Tidaholm, kde jsme vyhráli 19:4. V úterý to bylo s týmem Skillingaryds, kde jsme prohrávali už 0:3, ale zápas jsme dokázali otočit a vyhráli jsme 8:5. Ve středu to bylo ale jiné kafe, protože jsme nastoupili na led extraligové Frölundy, kde jsme prohráli 13:4. Bylo vidět, že kluci z Frölundy, neponechali nic náhodě a nastoupili proti nám v plné síle. Pravděpodobně po zkušenosti z roku 2018 kdy je ostrožští hokejisté porazili. Je nutno dodat, že týmy, které proti nám hrály, byly o rok starší hráči než my. 5b2081e9 9bcf 4f54 817d b6513bea07ceBylo to po vzájemné domluvě před zájezdem, protože ročníky 2010 hrají ve Švédsku tento rok jenom na třetiny. Nicméně naši kluci si zahráli na Švédském ledě a o to šlo bez ohledu na výsledek. Toto bylo umocněno ještě tím, že před zápasy, kdy byli hráči nastoupeni na modrých čárách, si vyslechli českou a švédskou hymnu. U některých rodičů i slza ukápla. Byl to pro nás všechny úžasný zážitek.

IMG 7126Co se týče dalšího nehokejového programu, bylo by to ještě na hodně stránek povídání. Tak aspoň stručně. Někteří z nás už ve Švédsku byli, ale to co jsme prožili tento rok, se mnoha návštěvníkům nepoštěstilo a to i z toho důvodu, že zájezdy jezdí většinou v březnu, kdy jsou některé muzea a parky ještě zavřené. Jako největší zážitek pro všechny byla návštěva zábavního parku Liseberg v Göteborgu. Tam se kluci vybláznili co se dalo.

Vasa 7071273Dále jsme během týdne navštívili např. muzeum Volvo, Husquarna, muzeum Universeum, výrobnu lízátek v Gränně, ostrov Visingsö. Jako vrchol zájezdu jsme navštívili Stockholm, kde jsme viděli zámek Drottningholm, který je sídlem Švédského krále. Poté program pokračoval návštěvou Švédské radnice, kde každoročně probíhá předávání Nobelových cen. Jedním slovem nádhera. Potom už nás čekalo poslední muzeum, které bylo Vasovo. Tam je vystavena loď, která se potopila v roce 1628 po pouhých patnácti stech metrech plavby a na dně moře strávila 333 let.

Bylo toho k vidění hodně, a jak se říká: „Kdo neviděl, neuvěří“. V pátek dopoledne už proběhlo jen balení a vzhůru domů. Při cestě domů jsme měli domluvenou poslední návštěvu a to Losí safari ve městečku Markaryd. Průvodce byl Čech žijící ve Švédsku, takže to bylo skoro jako doma.IMG 7287

Po celou dobu návštěvy Švédska a Dánska jsme nikde nepostřehli nic, co by nasvědčovalo nějakým opatřením, zákazům, nebo omezením proti nákaze Covid-19. Ve Švédsku a Dánsku se žije život jako před jarem 2020. Proč?? Protože v těchto zemích je mentalita lidí velmi přátelská, důvěryhodná a prostě milá. Každý Vás pozdraví a nepotřebují, aby jim nikdo nic zakazoval, přikazoval, omezoval je atd. Teď je v těchto zemích naočkováno kolem 90 % lidí, všechna omezení byla zrušena a proto i My jsme si mohli tento nádherně strávený týden užít po svém, tak jako se kdysi v roce 2019 žilo i v Česku.

384003db d175 4859 9e3a aadcdc6ad009Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat Městu Uherský Ostroh, které poskytlo dotaci pro hráče na tento zájezd, majiteli CK p. Šmídovi, všem kteří se tohoto zájezdu zúčastnili, rodičům hokejistů z Uherského Hradiště, kteří na poslední chvíli doplnili náš zájezd po tom, co devatenáct původně přihlášených tento zájezd odřekli. Myslím si, že ten, kdo jel, nelitoval a o tom svědčí i fakt, že téměř všichni chtějí jet za dva roky na další zájezd do Finska, který už teď s CK připravujeme.

                              Za HOKEJ Uherský Ostroh, z.s. – Stanislav Veselý