Ve středu 18. června proběhl v tiskovém centru Winnig group areny Aktiv Krajské ligy mužů jižní Moravy a Zlína se zástupci Českého hokeje a zástupci klubů. Liga v nové sezóně 2025/2026 zaznamená výrazné změny. Soutěž se zúží na pouhých osm týmů, čímž se zásadně promění jak základní část, tak systém play-off.
Nováčci soutěže: HC Zastávka a SKMB Boskovice
Ke změně formátu došlo především kvůli novému obsazení ligy. Soutěž opustila Kroměříž, která loni postoupila do II. ligy. Uherské Hradiště kvůli demolici starého a stavbě nového zimního stadionu soutěž nepřihlásilo a Uherský Brod získal licenci na II. ligu přesunem ze zaniklého Vyškova. Z tradičních účastníků tak v lize zůstala jen šestice týmů: HOKEJ Uherský Ostroh, HC Brumov-Bylnice, HC Lvi Fosfa Břeclav, HC Boskovice, Dynamiters Blansko HK a SK Prostějov.
Ke stálým rivalům se letos připojí dva nové týmy. V novém ročníku soutěže nás cesty zavedou po několikaleté přestávce do Rosic. Na místním zimním stadionu bude svá domácí utkání odehrávat první nováček soutěže HC Zastávka.
Druhým novým celkem je klub SKMB Boskovice, který se po tříleté pauze opět objeví na scéně krajské ligy. Tým bude na boskovickém zimním stadionu fungovat ve stínu tradičního účastníka HC Boskovice.
Základní část: každý s každým čtyřikrát
Zatímco v předchozích letech se liga hrála tříkolově nebo dvoukolově s větším počtem účastníků, letošní ročník přinese zásadní změnu modelu. Každý tým odehraje proti každému soupeři čtyři zápasy – dvakrát doma a dvakrát venku. Celkem tak na každý celek čeká 28 utkání v základní části. Tento formát dává všem týmům stejné podmínky z hlediska domácích a venkovních duelů.
Nový systém play-off: jen pro nejlepší čtverku
Zásadní změna přichází i ve vyřazovací části soutěže. Do play-off nově postoupí pouze první čtyři týmy základní části, čímž se zvýší důležitost každého bodu v dlouhodobé fázi sezóny. Na rozdíl od předchozích let, kdy se čtvrtfinále hrálo s účastí osmi celků, se nyní začíná až od semifinále. Série se budou hrát na tři vítězná utkání. Finále se rovněž odehraje na tři vítězná utkání. Vítěz play-off postupuje do kvalifikace o II. ligu se severní Moravou.
Série o třetí místo se tentokrát hrát nebude. Bronzovou příčku určí konečné postavení týmu v základní části.
Los: první utkání odehrajeme doma
Losování určilo i rozpis zápasů na sezónu. Jisté je, že liga zvedne oponu v polovině září. První duel odehraje HOKEJ Uherský Ostroh na domácí půdě v neděli 14. září od 17:00 proti týmu HC Zastávka. Poslední kolo soutěže je plánováno na předposlední únorový víkend. Semifinálové série odstartují ve středu 25. února.
U mužů se změny nechystají. I v příští sezóně mají pokračovat pod vedením hlavního trenéra Jiřího Šolce a asistenta a kondičního trenéra Radka Kučery. Trenérská dvojice se pokusí navázat na uplynulou úspěšnou sezónu, ve které Uherský Ostroh obsadil konečnou druhou příčku.
HODNOCENÍ TURNAJE TRENÉREM IVANEM KLAUDOU: „Začátek turnaje a první zápas v první třetině nás ještě zaskočil svým tempem a nasazením všech hráčů soupeře, nicméně postupně od druhé třetiny jsme nastavili úplně jiné tempo a byli jsme minimálně vyrovnaným soupeřem pro všechny další týmy. Naše děti hrály rychlý a kombinační hokej, za který nám tleskali i fanoušci ostatních týmů. Rychlé přechody přes střední pásmo, kombinace v útočném a krásné branky, které nebyly náhodné. Tento velice povedený turnaj dal nejen našim dětem, velký kus zkušeností do jejich další hokejové kariéry. Zkušenost byla veliká i pro naše trenéry, kteří se po zápasech sešli s trenéry jiných klubů a navzájem si vyměnili zkušenosti z tréninků svých kategorií a chodu v jejich klubu. Turnaj bereme jako velkou zkušenost pro naše děti, i děti z Hradiště. Ve velmi kvalitní konkurenci si dokázaly, že pokud bruslíme na 100 %, používáme naučené věci z tréninku, nebojíme se hokej hrát rychlý a kombinační hokej, tak můžeme hrát téměř s každým.“